Přeskočit na hlavní obsah

O mně


Jmenuji se Marcela Žandová.

Studium dentální hygieny pro mě bylo po osmiletém gymnáziu jasnou volbou a v roce 2019 jsem absolvovala na 3. lékařské fakultě UK v Praze, obor dentální hygienistka. Praxi jsem získávala již během studia v několika soukromých zubních ordinacích i v rámci školních praktik. Škola mi položila dobré teoretické základy, na kterých mohu dále stavět, ale brzo jsem zjistila, že pro to, abych svou profesi mohla vykonávat kvalitně a aby mě stále bavila, je zapotřebí se neustále vzdělávat a to nejen v odborných tématech, ale i v tom, jak tyto nasbírané informace umět předat ostatním.

V roce 2022 jsem úspěšně ukončila magisterské studium "Výživa a potraviny" na ČZU v Praze, kterým jsem si rozšířila obzory o obor blízce spojený s ústní dutinou. Nabité znalosti mi tak pomáhají vylepšovat služby, které poskytuji svým klientům.

Již několik let se zároveň vzdělávám v oblastech mentoringu, leadershipu i osobního rozvoje, které mi pomohli se na svět dívat trochu jiným pohledem.

Ve všech oblastech jsem zastáncem multioborové spolupráce, smysluplných inovací a rozdílné názory jsou pro mě výzvou a přiučením se něčeho nového. Cílem mých aktivit je sdílení jednoho z možných úhlu pohledu, nabídnutí podnětu k zamyšlení a rozvoj dialogů, především ale pomoc k získání zdravého úsměvu, kterým si pomůžeme k sebevědomí i celkovému zdraví.

Pokud Vás tento přístup zaujal, budu ráda, když se se mnou vydáte na cestu k Vašemu spokojenému úsměvu prostřednictvím tohoto blogu, sledováním mého profilu na IG (odkaz níže) nebo "živě" v Ordinaci Šafaříkovi na Praze 2.



Komentáře

Nejoblíbenější články

Solo kartáček

Jak dovést čištění k dokonalosti Solo, single nebo jednosvazkový kartáček. Mnoho názvů a mnoho způsobů použití. Vždy ale platí, že tento kartáček patří do ruky pouze tomu, kdo je svým zubům ochotný věnovat něco navíc a dobře zvládá čištění s klasickým (manuálním či elektrickým) kartáčkem a mezizubním kartáčkem nebo nití. Stavba kartáčku Jednosvazkový kartáček tvoří rukojeť, krček a pracovní část stejně jako u manuálního kartáčku. Nejdůležitější částí jsou vlákna uspořádaná pouze v jednom silném svazku. Vlákna mohou být zaoblená nebo zakončena špičkou a jsou vždy o něco tvrdší, než by měla být vlákna klasického kartáčku. Kvůli tomu se s jednosvazkovým kartáčkem čistí pouze zub, nikoliv dáseň. Způsob použití S jednosvazkovým kartáčkem je potřeba umět zacházet a mít dobře rozvinutou jemnou motoriku, aby byla vyčištěna všechna potřebná místa a zároveň se neubližovalo měkkým ani tvrdým tkáním v ústech. Techniky čištění se popisují dvě. V obou př...

Rozštěpy

Rozštěp nebo spíše nesrůst Během vývoje horní čelisti dochází okolo 5. týdne těhotenství ke srůstu dvou kostí, tzv. premaxily a maxily, které pak vytvářejí horní čelist. Pokud nastane chyba, zůstanou kosti oddělené, nesrostou a vzniká rozštěp. Vznik rozštěpů má dodnes nejasnou příčinu , ale předpokládá se společné působení více faktorů jako jsou poruchy výživy, některá léčiva (cytostatika, kortikoidy nebo léky na snížení srážlivosti krve), chemikálie, chronický stres, virová onemocnění, vysoké teploty… . Rozštěp může být omezený pouze na ret, čelist nebo tvrdé až měkké patro a čípek a může být jednostranný či oboustranný. Rozštěp může vznikat i na páteři, ale toto postižení je většinou tak zásadní pro celý organismus, že takový plod nepřežije. Rozštěp páteře je možné včas zjistit i na ultrazvukovém vyšetření a je důvodem pro předčasné ukončení těhotenství. Terapie rozštěpů Volba léčby záleží vždy na konkrétním pracovišti a vadě a spočívá především v sešití přirozeně nesrost...

Od narození po první zub

Péče o ústní dutinu do prořezání prvního zoubku Porod je náročný nejen pro maminku, ale i pro miminko. V jeho důsledku jsou omezovány v tu dobu nedůležité děje v organismu dítěte, aby veškerá energie směřovala k samotnému porodu. Na zubu se toto období projevuje jako tzv. neonatální linie ve sklovině i v zubovině, které vznikají kvůli snížení mineralizace zubní tkáně. Linie pak obsahuje méně minerálních látek. Je ale tak tenká, že na odolnost celého zubu téměř nemá vliv. Proto, že v období porodu mineralizují pouze dočasné zuby a první stálé stoličky, můžeme je (pod mikroskopem) pozorovat pouze na nich. [1] Dokud je miminko v bříšku, je celý organismus sterilní, tzn. bez bakterií (pokud vše probíhá tak, jak má). K mikrobiálnímu osídlení dochází až průchodem přes porodní cesty. Jsou to ale bakterie, které chceme a potřebujeme. Dokonce se u porodu císařským řezem mohou vytřít ústa miminka vaginální mikroflórou. Tyto bakterie totiž omezují růst patogenních mikroorg...