Přeskočit na hlavní obsah

O mně


Jmenuji se Marcela Žandová.

Studium dentální hygieny pro mě bylo po osmiletém gymnáziu jasnou volbou a v roce 2019 jsem absolvovala na 3. lékařské fakultě UK v Praze, obor dentální hygienistka. Praxi jsem získávala již během studia v několika soukromých zubních ordinacích i v rámci školních praktik. Škola mi položila dobré teoretické základy, na kterých mohu dále stavět, ale brzo jsem zjistila, že pro to, abych svou profesi mohla vykonávat kvalitně a aby mě stále bavila, je zapotřebí se neustále vzdělávat a to nejen v odborných tématech, ale i v tom, jak tyto nasbírané informace umět předat ostatním.

V roce 2022 jsem úspěšně ukončila magisterské studium "Výživa a potraviny" na ČZU v Praze, kterým jsem si rozšířila obzory o obor blízce spojený s ústní dutinou. Nabité znalosti mi tak pomáhají vylepšovat služby, které poskytuji svým klientům.

Již několik let se zároveň vzdělávám v oblastech mentoringu, leadershipu i osobního rozvoje, které mi pomohli se na svět dívat trochu jiným pohledem.

Ve všech oblastech jsem zastáncem multioborové spolupráce, smysluplných inovací a rozdílné názory jsou pro mě výzvou a přiučením se něčeho nového. Cílem mých aktivit je sdílení jednoho z možných úhlu pohledu, nabídnutí podnětu k zamyšlení a rozvoj dialogů, především ale pomoc k získání zdravého úsměvu, kterým si pomůžeme k sebevědomí i celkovému zdraví.

Pokud Vás tento přístup zaujal, budu ráda, když se se mnou vydáte na cestu k Vašemu spokojenému úsměvu prostřednictvím tohoto blogu, sledováním mého profilu na IG (odkaz níže) nebo "živě" v Ordinaci Šafaříkovi na Praze 2.



Komentáře

Nejoblíbenější články

Solo kartáček

Jak dovést čištění k dokonalosti Solo, single nebo jednosvazkový kartáček. Mnoho názvů a mnoho způsobů použití. Vždy ale platí, že tento kartáček patří do ruky pouze tomu, kdo je svým zubům ochotný věnovat něco navíc a dobře zvládá čištění s klasickým (manuálním či elektrickým) kartáčkem a mezizubním kartáčkem nebo nití. Stavba kartáčku Jednosvazkový kartáček tvoří rukojeť, krček a pracovní část stejně jako u manuálního kartáčku. Nejdůležitější částí jsou vlákna uspořádaná pouze v jednom silném svazku. Vlákna mohou být zaoblená nebo zakončena špičkou a jsou vždy o něco tvrdší, než by měla být vlákna klasického kartáčku. Kvůli tomu se s jednosvazkovým kartáčkem čistí pouze zub, nikoliv dáseň. Způsob použití S jednosvazkovým kartáčkem je potřeba umět zacházet a mít dobře rozvinutou jemnou motoriku, aby byla vyčištěna všechna potřebná místa a zároveň se neubližovalo měkkým ani tvrdým tkáním v ústech. Techniky čištění se popisují dvě. V obou případech se zuby čistí jednotlivě a

Pigmentace u dospělých a u dětí

Barva zubu nebo pigmentace? Tyto dva pojmy mohou být zaměňovány, ale protože každý z problémů má jinou příčinu, mají také jiné možnosti řešení. Barvu zubu udává složení skloviny a především zuboviny, dál hladkost povrchu a tloušťka skloviny, která překrývá žlutější vrstvu zuboviny. Např. dětské zuby obsahují hodně vody, a tak většinou vídáme zářivé, bílé zoubky. U stálých zubů už tolik vody není, a navíc s věkem vody ubývá a zuby „žloutnou“. Tyto faktory jsou vrozené a běžně neměnné. Barvu zubu pak můžeme upravovat pouze působením na jeho strukturu (profesionálním bělením). Což žádné pasty, ani lampičky nezajistí. Ale o tom jindy. Jako pigmentace označujeme vše, co se na zubech usadí z vnějšího prostředí a má tmavou barvu. Mohou to být potraviny přirozeně barevné (červená řepa, lesní borůvky…), nápoje (typicky červené víno a černá káva, ale také zelený a černý čaj) a hlavně cigarety. Jejich vliv na tvorbu pigmentací ovšem závisí na frekvenci příjmu (pokud sníme řepu 1x za 14 dnů, p

Ústní dutina miminka v době těhotenství

Na správný vývoj miminka má vliv genetická výbava, ale také prostředí, ve kterém se vyvíjí. Vývoj miminka je takový malý velký zázrak a co se týče vzniku zubů, není to žádná výjimka. Základy se totiž vytvářejí už v  6. týdnu těhotenství . V tuto dobu o těhotenství ještě ani nemusíte vědět. Proto se doporučuje dodržovat určitá opatření již před otěhotněním, protože důležité základy celého lidského těla se tvoří hned od prvních dnů. Čím více bude tělo na těhotenství připraveno, tím snazší by pak měl být průběh a následná péče o miminko i o sebe jako novopečeného rodiče. Příprava by se pak měla týkat celkového zdravotního stavu, jak z pohledu fyzického, včetně zubního zdraví, tak i psychické pohody. Vývoj čelistí a zubů Zárodky dočasných zubů vznikají od 6. týdne, zárodky stálých zubů od 4. měsíce těhotenství a jejich vývoj trvá ještě v době úplného prořezání zubu do úst. Největší vliv na zubní tkáň tak má to, co se děje v těhotenství a v mladém dětském věku. Je to tedy doba, kdy je