Přeskočit na hlavní obsah

Techniky čištění zubů

Proč jsou různé možnosti a jaký je hlavní cíl?

K čištění zubů běžně využíváme klasický kartáček, který může být manuální nebo elektrický. Dnes si budeme popisovat techniky čištění s manuálním kartáčkem, který stále využívá více lidí a každý by měl mít osvojený způsob, jak s ním zuby dobře vyčistit.

Co je vlastně cílem?

Hlavní je uvědomění, že zuby bychom si měli čistit proto, abychom je VYČISTILI a ne, jen vzali kartáček do ruky a párkrát je přešmrdlali ze strany na stranu. To, jakým způsobem zuby vyčistíme není až tolik podstatné. Existují různé techniky a jejich modifikace, některé vhodnější, jiné méně, s některými to trvá déle. Nejdůležitější je, abychom vyčistili VŠECHNY ZUBY, ZE VŠECH STRAN (mezizubní prostory zvlášť) a v pravidelných intervalech, tedy MINIMÁLNĚ jednou denně. Pokud při jednom čištění nejste schopni vyčistit zuby dostatečně, rozdělte si to do více čištění během dne a při každém se zaměřte na jiný úsek.

Techniky čištění zubů

Zvolená a používaná technika by měla splňovat některé základní předpoklady a to být:

1. efektivní – individuálně zvolená podle potřeby a taková, aby s ní byly odstraněny veškeré nechtěné povlaky ze zubů a dásní

2. systematická – aby nebyl vynechán prostor na zubech, ani žádný zub

3. atraumatická – zvolenou pomůckou a technikou bychom si měli zuby dobře vyčistit, ale zároveň nepoškozovat měkké ani tvrdé tkáně, hrozí poté poškrábání a ústup dásní nebo odření zubu a jejich citlivost

Základní techniky čištění rozdělujeme podle toho, jestli jsou vhodné k čištění zdravých zubů a dásní nebo při onemocnění zánětu dásní a závěsného aparátu zubu. Většinou se ale z těchto teoretických technik prakticky dostáváme do určitého kompromisu mezi zvládnutím techniky a individuálními možnostmi každého z nás nebo i usnadněním čištění určitých plošek.

Horizontální metoda

Tato technika byla dříve velmi oblíbená a napodobuje drhnutí. S kartáčkem se tedy pohybuje ze strany na stranu, dlouhými pohyby. Dnes je akceptována u dětí cca do 4 let, u kterých se teprve rozvíjí potřebná motorika. Pro čištění je ale nevyhovující, obzvlášť, když se kombinuje s tvrdým kartáčkem a větší silou.

Foneho metoda

Při této technice se kartáčkem pohybuje ve velkých kruzích po plochách zubů a čistí se dolní a horní čelist dohromady (z vnitřní strany zvlášť ale stále velkými kruhy). Při takto velkých pohybech dochází k vynechávání některých míst na zubech. Je ale doporučována dětem, které s čištěním začínají jako nácvik pro budoucí zvládnutí kvalitního čištění.

Stírací metoda

Také nazývaná metodou od červeného k bílému, což určuje směr čištění. Kartáček se přiloží na dáseň (červená) a setře se směrem na zub (bílá). U této techniky je potřeba pohyb několikrát opakovat na stejném místě a kartáček dobře otáčet kolem své osy. Vzhledem k tomu se čas čištění prodlužuje a zároveň nedochází k řádnému očištění povlaku v prostoru mezi zubem a dásní (dásňový žlábek).

Stillmanova metoda

U této techniky se kartáček přikládá částečně na zub i na dáseň, kdy vlákna kartáčku svírají se zubem úhel cca 45° (vlákna směřují do dásně) a provádí se drobné vibrační pohyby, které se provádí od dásně ke žvýkacím plochám.

Tzv. Modifikovaná Stillmanova metoda spočívá v závěrečných stěrech zubů pro odstranění rozrušeného povlaku (k odstranění povlaku také napomáhá sám jazyk, tváře a rty).

Bassova metoda

Nejnáročnější technikou je Bassova metoda, která se podobá předchozí Stillmanově, ale vlákna kartáčku by měla zasahovat až do dásňového žlábku. K této technice jsou doporučovány velmi měkké kartáčky, aby nedocházelo k traumatizaci dásní a zároveň se vlákna dostala do žlábku, případně dvouřadý kartáček, který je uzpůsoben k této technice nejlépe. Vzhledem k použití nejměkčích kartáčků a drobným pohybům je tato technika náročná nejen na mechanickou zručnost, ale i časově.

Chartersova metoda

Při této technice se kartáček sklápí pod úhlem 45°, který ale svírá s dásní. Provádí se opět vibrační pohyby. Z vnitřní strany je ale dodržení úhlu náročné a také nedochází k dostatečnému očištění prostoru mezi zubem a dásní.

Jakou techniku si vybrat?

Takovou, jaká vám vyhovuje a zároveň vyčistí všechna potřebná místa. Zvolený způsob čištění se ovšem nemusí shodovat s výše popsanými metodami, protože každý si techniku upraví podle svých možností.

Co má vliv na kvalitu čištění?

1. Výběr správných pomůcek. Na trhu je spousta výrobců a produktů, ze kterých je možné si vybírat a každému vyhovuje něco jiného. Je tak potřeba najít si to své.

2. Délka pohybů. Čím delší pohyby kartáčkem děláme, tím větší je riziko vynechání některého prostoru. Naopak u malinkých vibrací se vlákna kartáčku ani nerozpohybují a jejich čistící schopnost se významně snižuje.

3. Tlak při čištění. Velký tlak na kartáček způsobuje rychlé roztřepení vláken a tedy snížení jeho účinnosti. Dlouhodobě se vyšší tlak na kartáček projevuje nekariézním poškozením skloviny a zuboviny (konkrétně abrazí), kdy tkáň v oblasti zubního krčku ubývá. Minimálním tlakem zase nedosáhneme potřebné čistící schopnosti kartáčku a doba čištění se několikanásobně prodlouží (nebo se zuby nevyčistí tak, jak by bylo potřeba).

4. Systém. Levá, pravá, nahoře, dole, zevnitř, zvenku. Je dobré mít svůj začátek a konec, abyste žádný zub ani plochu nevynechali a zuby byli vyčištěné se vším všudy.

5. Čas. 32 ani 28 zubů nevyčistíte za minutu. Ani za dvě. Ani s elektrickým kartáčkem. Zuby se jednoduše čistí, dokud nejsou hladké. A to zjistíme přejetím jazyka po všech zubech a plochách a musejí být hladké jako sklo. Pokud nejsou, opět se chopím kartáčku a prostor čistím dál. Pokud máte horší cit v jazyku, postačí vám nehet, kterým můžete vyzkoušet setřít povlak z různých stran zubu. Pokud nějaký setřu, čistím dál.

S výběrem vhodné techniky a pomůcek vám nejlépe poradí dentální hygienist(k)a. Také byste si měli pomůcky vyzkoušet pod jeho(jejím) dohledem v ordinaci, abyste se vše naučili používat správně.


Zdroj: DARBY, M. L. et al. Dental hygiene: theory and practice. Fourth edition. St. Louis, Missouri: Elsevier/Saunders, [2015]. ISBN 9781455745487.

Komentáře

Nejoblíbenější články

Solo kartáček

Jak dovést čištění k dokonalosti Solo, single nebo jednosvazkový kartáček. Mnoho názvů a mnoho způsobů použití. Vždy ale platí, že tento kartáček patří do ruky pouze tomu, kdo je svým zubům ochotný věnovat něco navíc a dobře zvládá čištění s klasickým (manuálním či elektrickým) kartáčkem a mezizubním kartáčkem nebo nití. Stavba kartáčku Jednosvazkový kartáček tvoří rukojeť, krček a pracovní část stejně jako u manuálního kartáčku. Nejdůležitější částí jsou vlákna uspořádaná pouze v jednom silném svazku. Vlákna mohou být zaoblená nebo zakončena špičkou a jsou vždy o něco tvrdší, než by měla být vlákna klasického kartáčku. Kvůli tomu se s jednosvazkovým kartáčkem čistí pouze zub, nikoliv dáseň. Způsob použití S jednosvazkovým kartáčkem je potřeba umět zacházet a mít dobře rozvinutou jemnou motoriku, aby byla vyčištěna všechna potřebná místa a zároveň se neubližovalo měkkým ani tvrdým tkáním v ústech. Techniky čištění se popisují dvě. V obou př...

Rozštěpy

Rozštěp nebo spíše nesrůst Během vývoje horní čelisti dochází okolo 5. týdne těhotenství ke srůstu dvou kostí, tzv. premaxily a maxily, které pak vytvářejí horní čelist. Pokud nastane chyba, zůstanou kosti oddělené, nesrostou a vzniká rozštěp. Vznik rozštěpů má dodnes nejasnou příčinu , ale předpokládá se společné působení více faktorů jako jsou poruchy výživy, některá léčiva (cytostatika, kortikoidy nebo léky na snížení srážlivosti krve), chemikálie, chronický stres, virová onemocnění, vysoké teploty… . Rozštěp může být omezený pouze na ret, čelist nebo tvrdé až měkké patro a čípek a může být jednostranný či oboustranný. Rozštěp může vznikat i na páteři, ale toto postižení je většinou tak zásadní pro celý organismus, že takový plod nepřežije. Rozštěp páteře je možné včas zjistit i na ultrazvukovém vyšetření a je důvodem pro předčasné ukončení těhotenství. Terapie rozštěpů Volba léčby záleží vždy na konkrétním pracovišti a vadě a spočívá především v sešití přirozeně nesrost...

Od narození po první zub

Péče o ústní dutinu do prořezání prvního zoubku Porod je náročný nejen pro maminku, ale i pro miminko. V jeho důsledku jsou omezovány v tu dobu nedůležité děje v organismu dítěte, aby veškerá energie směřovala k samotnému porodu. Na zubu se toto období projevuje jako tzv. neonatální linie ve sklovině i v zubovině, které vznikají kvůli snížení mineralizace zubní tkáně. Linie pak obsahuje méně minerálních látek. Je ale tak tenká, že na odolnost celého zubu téměř nemá vliv. Proto, že v období porodu mineralizují pouze dočasné zuby a první stálé stoličky, můžeme je (pod mikroskopem) pozorovat pouze na nich. [1] Dokud je miminko v bříšku, je celý organismus sterilní, tzn. bez bakterií (pokud vše probíhá tak, jak má). K mikrobiálnímu osídlení dochází až průchodem přes porodní cesty. Jsou to ale bakterie, které chceme a potřebujeme. Dokonce se u porodu císařským řezem mohou vytřít ústa miminka vaginální mikroflórou. Tyto bakterie totiž omezují růst patogenních mikroorg...