Přeskočit na hlavní obsah

Manuální zubní kartáček

Funkce

Klasický kartáček slouží k mechanickému očištění zubu od plaku a zbytků jídla. Díky jeho stavbě dokáže vyčistit vnitřní, vnější a žvýkací plošky zubů.

Koupit si můžeme kartáčky různého vzhledu, tvaru, velikosti nebo typy vláken.

Stavba kartáčku

Manuální kartáček se skládá z rukojeti, krčku a hlavy.

Rukojeť by měla být dobře uchopitelná a lehká, abychom s kartáčkem mohli pohodlně zacházet.

Krček kartáčku může být rovný nebo zalomený pro lepší manipulaci v ústní dutině. U některých kartáčků je možné si ohyb krčku kartáčku po nahřátí přizpůsobit.

Na hlavě kartáčku jsou umístěna vlákna, která jsou nejdůležitější součástí kartáčku a zajišťují očištění povrchu zubu. Vlákna jsou na kartáčku uspořádaná ve svazcích a jejich počet je dán velikostí a tvarem hlavy.

Vlákna

Vlákna jsou nejčastěji z nylonu, což je umělý materiál vhodný pro jejich výrobu i k použití v ústní dutině.

Délka vláken může být stejná na celé hlavě kartáčku, různé střižená nebo zvlněná. Vlákna s rovným střihem jsou efektivnější ve většině případů (např. kromě rozsáhlých protetických prací jako jsou můstky nebo celkové náhrady), protože se celou plochou dotýkají zubu a delší vlákna netraumatizují zub ani dáseň.

Vlákna mohou být na konci zaoblená, kónická nebo s ostrými okraji bez technologické úpravy.

Co určuje měkkost kartáčku?

Nejvýznamnějším faktorem je průměr jednotlivého vlákna osazeného v hlavě kartáčku, případně délka vláken, způsob osazení hlavy a materiál, ze kterého jsou vyrobeny.

Vlákna kartáčku se také změkčují používáním. Každý nový kartáček vám tak bude připadat tvrdší než ten, který vyhazujete.

Na čistící schopnost má vliv i hustota (počet) vláken. Čím více vláken kartáček má, tím větší plochu stírá. Pozor ale na velmi měkké kartáčky, které počtem vláken nahánějí čistící schopnost.

Zubní kartáček má mnoho dalších modifikací, od několika druhů dětských, pro rovnátka, umělé zuby… Všechny budou popsány v dalších článcích.

Jak si vybrat kartáček?

Velikost hlavy kartáčku by měla odpovídat velikosti úst a zubů. S velkým kartáčkem v malé puse je riziko vynechání některých míst při čištění. S malým kartáčkem ve velké puse zase u čištění strávíte mnohem více času, než je nutné.

Měkkost kartáčku určuje hlavně délku čištění, případně příjemnost a možnost používání. Čím měkčí vlákna, tím se prodlužuje doba čištění. S velmi měkkými kartáčky by čištění mělo trvat zhruba 10 minut, protože jeho stírací schopnost je nižší. Pokud tedy máte pocit, že kartáček nečistí nebo máte po týdnu roztřepená vlákna, netlačte, ale čistěte déle. U velmi tvrdých kartáčků je riziko obroušení tkáně zubů a podráždění dásní. Kartáček by měl být měkký, v puse příjemný při čištění přes dáseň, ale zároveň natolik pevný, aby vyčistil vše za dobu, kterou chcete čištění obětovat. Jeho vlákna by měla být zaoblená, aby nedocházelo k traumatizaci zubu ani dásní a všechna stejně dlouhá, aby byla zachovaná jeho čistící schopnost.

Jak kartáček správně používat se můžete dočíst v minulém článku Techniky čištění zubů. Po čištění kartáček stačí nechat samovolně vyschnout. Krytka slouží pouze pro cestování a převoz kartáčku.

Kdy kartáček vyměnit

1. Po 3 měsících, obvykle se doporučuje se změnou ročního období. Kartáček by měl ideálně vypadat stejně, jako nový. Za tuto dobu používání jsou ale patrné změny vláken a jeho čistící schopnost klesá.

2. Po nemoci. Bakterie a viry mohou opět vyvolat nemoc a výměna kartáčku je jednoduchou prevencí. V případě, že máte kartáček jen chvíli, namočte ho do desinfekční ústní vody nebo alkoholu.

3. Pokud vidíme roztřepení nebo ohýbání vláken. Takový kartáček spíše ubližuje. Pokud se do stavu roztřepení dostanete již po několika použití, s velkou pravděpodobností na kartáček moc tlačíte.

Co s kartáčkem potom?

Starý kartáček nemusíte hned vyhazovat. Můžete pro něj najít i další jiné využití. Doma s ním můžete vyčistit záhyby nebo spáry v koupelně, v kuchyni zase spotřebiče a jiná zákoutí. Dámy s ním mohou vyleštit šperky. Pro sportovní nadšence je ideální pomůckou pro údržbu kola nebo na smývání vosku z lyží.

Po čistícím vyčerpání patří kartáček do komunálního odpadu, případně je možné oddělit (ustřihnout nebo odlomit) hlavu od rukojeti. Hlava patří do komunálního odpadu a běžná rukojeť do plastu, případně se instrukce přečtěte na obalu vašeho kartáčku. O třídění se můžete víc dočíst na samosebou.cz.

Alternativy kartáčku s ekologičtějším záměrem

V dnešní době je kladen velký důraz na snížení ekologické stopy při výrobě i likvidaci a tímto směrem se postupně vydávají i firmy vyrábějící produkty pro ústní hygienu.

Rukojeť a základ kartáčku může být vyroben z bambusu, dřeva, bioplastu nebo třeba cukrové třtiny. Výběr rukojeti je tak především vázán na preferovaný materiál. Hlava kartáčku by ale měla splňovat určité požadavky. Materiál, ve kterém jsou uložena vlákna by měl být dobře omyvatelný a ne porézní, aby neumožňovat nechtěné množení bakterií a velikost by opět měla odpovídat individuálním potřebám. Vlákna kartáčku by měla být alespoň technologicky upravena tak, aby bylo vlákno na jeho konci zaobleno. U přírodních materiálu často tato podmínka není možná splnit a špičaté vlákno traumatizuje dásně a z dlouhodobého hlediska i zuby. Přírodní vlákno je také náchylnější k ulpívání a množení bakterií po delší dobu než u umělých vláken a po namočení vlákna změknou, tedy je snížená jejich čistící schopnost.1

Kartáčky s rukojetí z přírodního materiálu můžete namáčet do ústní vody nebo jiné dezinfekce pro odstranění většího počtu nechtěných bakterií.

Kartáčky z přírodních materiálů vybírejte co nejvhodněji tak, aby byly šetrné nejen k životnímu prostředí, ale i k vám.


1 ROUBALÍKOVÁ, L. Hygiena dutiny ústní (I. část). Praktické lékárenství. 2007, (1). ISSN 1801-2434.

Komentáře

Nejoblíbenější články

Solo kartáček

Jak dovést čištění k dokonalosti Solo, single nebo jednosvazkový kartáček. Mnoho názvů a mnoho způsobů použití. Vždy ale platí, že tento kartáček patří do ruky pouze tomu, kdo je svým zubům ochotný věnovat něco navíc a dobře zvládá čištění s klasickým (manuálním či elektrickým) kartáčkem a mezizubním kartáčkem nebo nití. Stavba kartáčku Jednosvazkový kartáček tvoří rukojeť, krček a pracovní část stejně jako u manuálního kartáčku. Nejdůležitější částí jsou vlákna uspořádaná pouze v jednom silném svazku. Vlákna mohou být zaoblená nebo zakončena špičkou a jsou vždy o něco tvrdší, než by měla být vlákna klasického kartáčku. Kvůli tomu se s jednosvazkovým kartáčkem čistí pouze zub, nikoliv dáseň. Způsob použití S jednosvazkovým kartáčkem je potřeba umět zacházet a mít dobře rozvinutou jemnou motoriku, aby byla vyčištěna všechna potřebná místa a zároveň se neubližovalo měkkým ani tvrdým tkáním v ústech. Techniky čištění se popisují dvě. V obou př...

Rozštěpy

Rozštěp nebo spíše nesrůst Během vývoje horní čelisti dochází okolo 5. týdne těhotenství ke srůstu dvou kostí, tzv. premaxily a maxily, které pak vytvářejí horní čelist. Pokud nastane chyba, zůstanou kosti oddělené, nesrostou a vzniká rozštěp. Vznik rozštěpů má dodnes nejasnou příčinu , ale předpokládá se společné působení více faktorů jako jsou poruchy výživy, některá léčiva (cytostatika, kortikoidy nebo léky na snížení srážlivosti krve), chemikálie, chronický stres, virová onemocnění, vysoké teploty… . Rozštěp může být omezený pouze na ret, čelist nebo tvrdé až měkké patro a čípek a může být jednostranný či oboustranný. Rozštěp může vznikat i na páteři, ale toto postižení je většinou tak zásadní pro celý organismus, že takový plod nepřežije. Rozštěp páteře je možné včas zjistit i na ultrazvukovém vyšetření a je důvodem pro předčasné ukončení těhotenství. Terapie rozštěpů Volba léčby záleží vždy na konkrétním pracovišti a vadě a spočívá především v sešití přirozeně nesrost...

Od narození po první zub

Péče o ústní dutinu do prořezání prvního zoubku Porod je náročný nejen pro maminku, ale i pro miminko. V jeho důsledku jsou omezovány v tu dobu nedůležité děje v organismu dítěte, aby veškerá energie směřovala k samotnému porodu. Na zubu se toto období projevuje jako tzv. neonatální linie ve sklovině i v zubovině, které vznikají kvůli snížení mineralizace zubní tkáně. Linie pak obsahuje méně minerálních látek. Je ale tak tenká, že na odolnost celého zubu téměř nemá vliv. Proto, že v období porodu mineralizují pouze dočasné zuby a první stálé stoličky, můžeme je (pod mikroskopem) pozorovat pouze na nich. [1] Dokud je miminko v bříšku, je celý organismus sterilní, tzn. bez bakterií (pokud vše probíhá tak, jak má). K mikrobiálnímu osídlení dochází až průchodem přes porodní cesty. Jsou to ale bakterie, které chceme a potřebujeme. Dokonce se u porodu císařským řezem mohou vytřít ústa miminka vaginální mikroflórou. Tyto bakterie totiž omezují růst patogenních mikroorg...